nikbakht
22 آذر 1401 - 12:59

تنگه هرمز بروی ما بسته شود هیچ کشتی از خلیج فارس خارج نخواهد شد

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: ما دنبال بستن تنگه هرمز نبوده و نیستیم اما اگر زمانی تنگه هرمز را به روی کشتی‌های ما ببندد ، اجازه نمی‌دهیم هیچ کشتی از خلیج فارس خارج شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، دریادار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه صبح امروز در جشنواره شهید وزوایی در دانشگاه امام حسین (ع)، طی سخنانی اظهار داشت: دشمن فرامنطقه‌ای در منطقه خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند باید از جسد من و همرزمانم بگذرد تا دستش به کشورمان برسد البته دشمن این را می‌داند که در شکست دادن ما ناتوان است.

وی با اشاره به اهمیت خلیج فارس ادامه داد: در نقشه‌های قدیمی به زبان‌های قدیمی همواره خلیج فارس به همین نام نامیده شده است البته اعرابی که با ما عداوت ندارند این منطقه را خلیج می‌نامند اما آنهایی که با ما عداوت دارند، آن را خلیج عربی می‌نامند در حالی که در همه نقشه‌ها اینجا خلیج فارس نامیده شده است. تا غیرت ایرانیان وجود دارد، پرچم، کشور و دین ما باید در این منطقه بماند. پرتغالی‌ها در سال ۱۵۰۵ میلادی به این منطقه آمده و ۱۱۷ سال ماندند. پس از پرتغال، انگلیس به منطقه آمد و مستقر شد و با شروع قرن بیستم تا امروز آمریکا در خلیج فارس حضور دارد. یک ناوشکن آمریکایی در هفته ۲ میلیون دلار و ناو هواپیمابر در هفته ۵ میلیون دلار هزینه دارد و آنها این هزینه را می‌کنند تا در منطقه بمانند.

وی با اشاره به اهمیت جزایر ایرانی در تنگه هرمز گفت: اگر ابوموسی را از دست بدهیم، جزیره سیری که محل استخراج نفت و گاز ایران است را از دست می‌دهیم و سپس تنب بزرگ و تنب کوچک یعنی بهترین محل صید ماهی را از دست می‌دهیم. عمیق‌ترین نقطه خلیج فارس در همین منطقه است و مکان بسیار مهمی برای کشور است و اگر این منطقه از دست برود، دیگر تسلطی بر خلیج فارس نداریم پس باید از نعش ما رد شوند تا این جزایر را از ما بگیرند. ما اجازه نمی‌دهیم دشمن سرزمین ما که نیاکان ما آن را حفظ کرده‌اند از ما بگیرد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره تحولات دفاع مقدس در خلیج فارس، ما دنبال بستن تنگه هرمز نبوده و نیستیم اما اگر زمانی تنگه هرمز را به روی کشتی‌های ما ببندد، اجازه نمی‌دهیم هیچ کشتی از خلیج فارس خارج شود. در جنگ تحمیلی ۵۳۰ کشتی ما زده شد و ما هم برای مقابله ۱۳۰ کشتی را زدیم. پس از این‌که آمریکا به طور مستقیم وارد جنگ شد، ما دو بالگرد و یک ناو آمریکایی را هم زدیم.

سردار تنگسیری درباره شرایط نیروی دریایی کشورمان نیز بیان کرد: به ملت خود می‌گوییم جمهوری اسلامی در دوران تحریم کامل، شناورش سه برابر شناور آمریکایی سرعت داشته و به ۹۰ نات می‌رسد. موشک‌هایی داریم که دشمن فکر آن را هم نمی‌کند. امکانات و سلاح‌هایی را که در رزمایش‌ها نمایش می‌دهیم، موشک‌هایی نیست که در عملیات واقعی استفاده می‌کنیم. سلاح‌های خود را که نمی‌توانیم نمایش دهیم اما دلتان قرص باشد ما روی پای خود ایستاده‌ایم. در این سال‌ها دو بار نظامیان آمریکا و انگلیسی را دستگیر کردیم. تکاور انگلیسی هنگام تحویل سلاح خود، دستش می‌لرزید حالا حالت او را با شهید حججی هنگام اسارت به دست داعش مقایسه کنید.

وی افزود: در دوران دفاع مقدس ما در مقابل آمریکا ۹ شهید دادیم و از آمریکا بیش از ۵۰ نفر کشته گرفتیم. یکبار که امریکایی‌ها را در خلیج فارس دستگیر کردیم، یکی از آن‌ها که دو متر قد داشت، خودش را خیس کرد. الان با پهپاد بالا سر آن‌ها می‌رویم و آن‌ها می‌گویند خواهش می‌کنیم با ما کاری نداشته باشید. به آن‌ها گفته‌ایم خلیج فارس آب بین‌المللی نیست و فقط آبراهه بین‌المللی دارد و آب‌های منطقه بین ما و کشورهای منطقه تقسیم شده است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به ماجرای توقیف نفتکش انگلیسی گفت: رهبری فرمودند دشمن کشتی ما را در جبل الطارق گرفتند و باید پاسخ دهیم ولی کشتی انگلیسی در منطقه نبود و ما قبل از صحبت رهبری یک ماه بود که دنبال کشتی انگلیسی می‌گشتیم اما پس از صحبت رهبری یک کشتی انگلیسی وارد منطقه شد. جمعه ظهر بود که ۲۲ شناور ما دور کشتی انگلیسی را گرفتند اما کشتی نمی‌ایستاد. البته کشتی هم تخلفاتی داشت. یک ناو انگلیسی هم در حال اسکورت بود اما با این کشتی فاصله داشت. نیروهای ما وارد نفتکش انگلیسی شدند به ناو انگلیسی هم گفتیم اگر وارد آب‌های ما شوید، به شما شلیک می‌کنیم که آنها عقب نشینی کردند.

وی در پاسخ به این پرسش که تا چه زمانی باید نسبت به ادعای مالکیت بر جزایر خود سکوت کنیم؟ گفت: من سیاسی نیستم بلکه نظامی هستم ولی این جزایر ایرانی است و کسانی که ادعایی غیر از این دارند، تاریخ را مرور کنند. ما هیچگاه دست به سینه در مقابل هیچکس نیستم فقط در مقابل ملت خود خضوع می‌کنیم. ما به کشوری تجاوز نمی‌کنیم اما اجازه تجاوز به خاک کشورمان را نمی‌دهیم. این جزایر ایرانی است و ایرانی می‌ماند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 908238